Sari la conținut

Je suis Charlie


Postări Recomandate

  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

                                                                     

                                                 Je suis Charlie.

  • Like 15
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Acum vazui: semnatura mea cade aiurea tinand cont de subiect.  Sa nu mai zic de a lui Daywalker!  :slap2  Ma refer la scrierea in farsi.

 

=)) Acum mi-am dat seama. Sunt ultimul de aici care ar trebui sa posteze in topicul asta. :)) O schimb acum, pentru o perioada. Thanks ;)

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Telefon: harrypoker77
  • Oras:Lalaland
  • Telefon: harrypoker77
  • Oras:Lalaland

=)) Acum mi-am dat seama. Sunt ultimul de aici care ar trebui sa posteze in topicul asta. :)) O schimb acum, pentru o perioada. Thanks ;)

 

N-ai de ce sa schimbi semnatura. Daca inginerul scrie in limba romana ar trebui sa-mi fie rusine ca sunt roman?

  • Like 7
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

N-ai de ce sa schimbi semnatura. Daca inginerul scrie in limba romana ar trebui sa-mi fie rusine ca sunt roman?

 

Având in vedere topicul si subiectul respectiv este total aiurea sa am semnătura in araba. Ca sa nu mai spunem ca la poza de profil am luptători Hamas. Deci...

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Neighbourhood
  • Oras:Neighbourhood

Acum vazui: semnatura mea cade aiurea tinand cont de subiect.  Sa nu mai zic de a lui Daywalker!  :slap2  Ma refer la scrierea in farsi.

....daca-mi permiți Picoane, avand in vedere ca la Cotroceni au apărut schimbari majore, cred că a sosit momentul sa iți schimbi Semnatura, și ca să păstrăm aceiiași notă electorala, cred că cea mai potrivita ar fi..."Romania lucrului bine futut"

(Promit ca nu-ti cer drepturi de autor)

Bine ca n-a ieșit Ponta....că era mai greu.

*on topic

D-zeu să-i ierte pe pe cei ce au murit nevinovați in masacrul parizian.

  • Like 3
  • Minus 10
Link spre comentariu
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)

Ok JE SUIS CHARLIE

 

 

Insa nu pot sa nu remarc ipocrizia lumii occidentale unde cenzura e frecventa, doar ca nu se face asa pe fata, ci prin mijloace subtile, cate un post la ziare acordat cui trebuie, cate o finantare venita din partea cuiva care mai apoi are un cuvant greu de spus mai apoi in ceeace se publica, etc

Da sa existe libera exprimare, de altfel garantata de toate constitutiile tarilor "civilizate", insa de fapt destul de ingradita, drept la libera exprimare pana la lezarea celorlalti

 

Sa nu uitam , unele reviste fac caricaturi grosolane care stiu ca lezeaza islamistii, dar imediat nu mai poti spune  un banc cu evrei fara sa fii acuzat de antisemitism si sa faci parnaie pt asta.. cam judeca cu dubla masura.. vad eu gresit?

  • Like 10
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Coane, haioasa semnatura propui, chiar imi place! Dar cu "Sa futeti bine" se incheie recenziile mele, incepand cu prima, mai bine de trei ani in urma. E un fel de marca inregistrata.

 

....daca-mi permiți Picoane, avand in vedere ca la Cotroceni au apărut schimbari majore, cred că a sosit momentul sa iți schimbi Semnatura, și ca să păstrăm aceiiași notă electorala, cred că cea mai potrivita ar fi..."Romania lucrului bine futut"
(Promit ca nu-ti cer drepturi de autor)
Bine ca n-a ieșit Ponta....că era mai greu.
*on topic
D-zeu să-i ierte pe pe cei ce au murit nevinovați in masacrul parizian.

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Cassy, ai si tu dreptatea ta.  Problema este mult mai complexa.  Am analizat un pic evenimentele pe de o parte si, destul de bun cunoscator al Frantei si al situatiei de acolo, am propria mea opinie. O voi detalia maine sau poimaine cand voi avea mai mult timp si nu voi fi obosit ca acum.

 

Avand in vederea gravitatea celor intamplate, propun ca o zi, sa ne exxprimam doar solidaritatea ( cine doreste) si sa facem comentarii mai tarziu. 

Multumesc!

 

Si inca ceva: sa nu uitam ca avem printre noi colegi francezi ( Guy Fawles, de exemplu; poate mai sunt si altii).  Deci:

- Nous, les Charlie de "nimfomane.com", sommes solidaires avec vous, chers collegues!

  • Like 10
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:in cantareata cheala
  • Oras:in cantareata cheala

Sunt 1,3 miliarde de musulmani in lumea asta, nu cred ca e bine sa le blamam religia si sa-i antagonizam doar din cauza unor dobitoci extremisti.

 

Faptele lor nu reprezinta si nu definesc islamul cum nici crestinismul nu a fost definit si reprezentat de inchizitie sau mai stiu io ce alte orori facute in numele lui Iisus Christos.  

  • Like 6
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti-Periferie
  • Oras:Bucuresti-Periferie

90 % dintre cei "implicati   " in Je suis Charlie"   sunt ipocriti. 

Unde ati fost dupa ce islamistii au omorat:  " Un nou bilanţ al victimelor a fost anunţat de autorităţile provinciei pakistaneze: 135 de morţi şi 114 răniţi.",   dupa atacul asupra unei scoli de catre islamisti?

 

Voi nu vedeti ca 99 % este manipulare?

"charlie"  si-o cauta de mult cu islamistii.

Pacat doar de oamenii morti, chiar si de ziaristii aia care nu aveau minte nici cat o ceapa degerata.

Hai, o data au gresit (2006), alta data au fost prosti(2011). dar cand insisti inseamna ca sau meriti ce ti se intampla sau este manipulat ( prost), ceea ce in opinia mea chiar asta s-a si intamplat.

Au murit oameni prosti, manipulati.Dumnezeu sa-i odihneasca.

  • Like 6
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:cluj-napoca
  • Oras:cluj-napoca

corect scris oly caricaturistii puli dece nu si-au vazut de pulele lor si sa nu faca caricaturi de-am pulea.

nu au facut si la adresa noastra a romaniei niste caricaturi ca pula?

ei cred ca sunt francezi si sunt dumnezei?

acum au vazut ca nu sunt.

pacat ca au murit alti oameni nevinovati.

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Asa cum am precizat intr-o postare anterioara, lucrurile sunt mult mai complexe.  Faptele sunt clare: doi cetateni francezi de origine algeriana au intrat in redactia revistei satirice Charlie- hebdo unde au ucis prin impuscare 12 persoane, dintre care 8 jurnalisti-caricaturisti.  Motivul: pubicarea de caricaturi ofensatoare la adresa Islamului si a personajulyui central al acestei religii, profetul Mohamed.  Un atentat barbar, o crima adioasa, un masacru nedemn de sec.XXI.  Un atentat la libertatea presei, a dreptului la libera exprimare intr-o lume civilizata, pe care iata, musulmanii fie ei nascuti si crescuti in Occident nu o pot intelege. Pentru asta cred eu, ca trebuie sa fim toti Charlie.

Asta este descrierea si interpretarea simplista, desi corecta pe fond. Problema este, asa cum am spus, mult mai complicata.  Franta, ca multe alte tari occidentala, au incurajat imigratia din tarile mai sarace pentru a ocupa acele locuri de munca la care proprii cetateni nu se inghesuiau. Astfel, prin anii '50-'60, servitoarele/ menajerele/bonele din casele celor cat de cat instariti erau spaniole sau portugheze, iar multi muncitori, mai ales in sudul si estul Frantei, italieni.  De exemplu, Michel Platini este fiul unor imigranti italieni. Plecau de la saracia din tara lor intr-o tara mai bogata, cam cum fac romanii acum, mai ales in ... Spania si Italia. Pe langa europeni, au venit si multi maghrebieni, in special algerieni dupa ce tarile lor au devenit independente.  In Algeria a fost un adevarat razboi cu reverberatii profunde in chiar viata politica franceza ( nu intru in amanunte, multi dintre voi le stiti). Acesti imigranti s-au stabilit in fosta metropola, au facut copii, multi ( musulmanii fac in general multi copii), care potrivit legii franceze au devenit cetateni francezi automat, prin nastere. Astia au crescut, unii au facut scoala sau au invatat meserii bune si s-au integrat perfect, multi au devenit marginali, fie fara serviciu, fie cu joburi slab platite, mici afaceri de familie scartainde, sau pur si simplu infractori, mai mici sau mai mari. O alta problema a lor este lipsa de identitate: nu mai sunt nici arabi 100% ( influenta occidentala si-a pus cat de cat amprenta), nici francezi 100% ( sunt totusi arabi). Musulmani mai mult de ocazie, fara un viitor cert, au fost usor de manipulat, de spalat pe creierii capului. 

Toata nebunia a inceput o data cu crearea statului Israel, sustinut in special de americani si britanici. In conflictul care a inceput inca din anii '50, fiecare a avut dreptatea lui si partea lui de vina. Atata doar ca Islamul, care inseamna "supunere" (singura religie majora care face din supunere cuvant de ordine), este o religia agresiva. "Allah este singurul Dumnezeu si Mohamed este profetul sau" este spusa zilnic de musulmani de 5 ori pe zi in rugaciunile lor. Este singura religie care proclama un "razboi sfant" - Jihadul, pentru propagarea credintei proprii, chiar cu taisul sabiei. Ok, crestinii ( catolicii, mai bine zis), au cucerit teritorii straine cu sabia intr-o mana si cu Biblia in alta. Dar nici in Biblie, nici in alte scrieri, nu este stipulata programatic convertirea altora de alta credinta. Sunt doar abuzuri criminale de multe ori, comise in special in sec. XVI-XVII de spanioli si portughezi in mod deosebit.

Islamul este o religie relativ tanara ( Mohamed s-a nascut pe la anul 570), este cam in faza in care era crestinismul in perioada Inchizitiei. De aceea poate si fanatismul multora dintre musulmani. De multe ori, oamenii isi gasesc refugiul in religie, unii devenind fanatici. 

 

Ok, revenim la subiect! Crima odioasa, ramane crima odioasa, nimic nu o justifica, Dar sa vedem acum cam ce e cu jurnalistii aia. Nu e vorba de libertatea presei sau a libertatii de expresie, e vorba de responsabilitate. Nu e corect, nu e normal, nu e civilizat sa ironizezi pana la a jigni o religie, o alta decat a ta, sau daca esti ateu. Nu e vorba de teama de represalii ( iata ca s-a intamplat), e vorba de bun simt, de respect. Francezii, in ingamfarea lor, fac deseori misto de altii ( am fost si suntem si noi "victime" ale mistocarelii francezilor).  Aceeasi jurnalisti romani care tunau si fulgerau cand confratii lor din Hexagon de cafeau de cacao, acuma invoca libertatea presei. Penibil! Dar nu cu gloante trebuiai sa riposteze musulmanii din Franta. Au dat in judecata acum cativa ani jurnalul respectiv si justitia franceza a dat dreptate jurnalistilor ( ma intreb daca acelasi verdict dadeau daca "victimele" erau evreii - s-ar fi invocat antisemitismul, negarea Holocaustului etc. ). Cine i-a impiedicat pe musulmani sa faca si ei un jurnal ( Abdul-hebdo de exemplu), in care sa faca misto de crestini, cu caricaturi cu Iisus in paula goala, sau cu Fecioara Maria sodomizata in gang-bang de o tarla de arabi? Au ales gloantele si pentru asta, sunt Charlie. 

Daca la un meci de fotbal se arunca o banana intr-un negru, se iau masuri, se invoca rasismul, discriminarea etc. Cand faci misto de milioane de oameni, e libertatea cuvantului. Asta poate fi una din cauzele frustrarii musulmanilor, mai ales a celor ce traiesc in Occident. Dar la mistouri, nu raspunzi ucigand. De aceea sunt Charlie!

 

Presa ar trebui sa fie mai atenta. Nu din teama, ci din responsabilitate, din decenta, din bun simt. Goana dupa tiraj/ trafic, naste monstri. Poate ar trebui si Pisicuts  sa traga niste concluzii. Tolerarea agresivitatii, a limbajului suburban, a injuriilor, poate degenara si muta din spatiul virtual, in cel real. Doamne fereste!

 

Cu scuze pentru kilometrica-mi postare, voi trage niste concluzii, asa cum vad eu problema.

Odiosul atentat, are explicatiile sale, reale, dar nu are nicio scuza. Presa trebuie sa fie mai responsabila, noi toti ar trebui sa fim mai responsabili. Si mai decenti, mai toleranti. Repet, nu din teama, ci din bun simt.  Dar daca se depasesc limitele, nu cu gloante si bombe trebuie sa se riposteze, ci fix cu aceleasi arme. In Franta, jurnalistii morti au luptat (exagerat), cu creionul.  Tot cu creionul trebuia sa se riposteze. 

S-a raspuns cu gloante. Mistoului grosolan i s-a raspuns cu 7,62. Odios, barbar. De aceea sunt Charlie!

 

P.S. Scuze daca v-am plictisit cu aceasta postare. Este o chestiune grava, care doamne fereste ne poate atinge si pe noi. Suntem tara NATO si avem destul de multi musulmani in tara. Am considerat ca este mai util decat " cum ma simt azi" sau multe alte topicuri despre care ma abtin sa comentez. Daca am gresit, rog sa fiu iertat.

  • Like 19
  • Minus 2
Link spre comentariu

  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

In numele libertatii presei nu este normal sa-ti bati joc de alte religii si comunitati. In afara de asta, "glumele" francezilor astia sunt de tot rasul. Imi pare rau, eu nu sunt charlie.

Am inteles; esti de acord ca pentru niste caricaturi jignitoare si idioate sa omori 12 oameni. E dreptul tau. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...