Sari la conținut

Au atacat rușii, ce va urma ?


Postări Recomandate

  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 5 ore, Boltzmann a spus:

E greu sa speli pe creier pe cineva care stie sa caute o informatie pe google 😂

Apropo , de ce tastezi de pe doua conturi ? 

Sau o sa spui ca e o coincidenta faptul ca tu si @Guss_Hall sunteti mereu online in acelasi moment 3 zile la rand 😂😂😂

 

Acum 4 ore, Guss_Hall a spus:

Paranoia e cat casa pe tine. Sa fi atent ca sa creeat o cojunctura periculoasa in jurul tau. Un anturaj guvernat de mercur retrograd care tine neaparat sa te urmareasca tota viata. Ii suni tu pe The Expendables sa te salveze?

deci dc asta nu-i paranoie atunci nu exista asa cv :-))))))))))

io is guss si intram mereu impreua :-)))))))))))

deci asa ajung cei ce halesc gogsile otravite ale babei ucr, paranoie si mos mofeta

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Berceni
  • Oras:Berceni
8 hours ago, tomson said:

io is guss si intram mereu impreua :-)))))))))))

deci asa ajung cei ce halesc gogsile otravite ale babei ucr, paranoie si mos mofeta

Situatia lu @Boltzmann trebe s- o filtrezi prin primukl lui cont adica @mihaimuresan. Are acelasi profil de geniu puistiu> paranoic, sufera de complexul de superioritate si fixism. Intotdeauna crede ca numa el are dreptate. Ba si devine isteric cand i se raspunde. Stie decat do-o lucruri cand nu ii convine ceva: Esti spalat pe creier si pune cel ptin 3 semne de exclamare (!) dupa fiecare idee pe care inceraca sa o impuna. Caracter de sef, care acasa este crossdresser, submisiv, pisat show, etc. Nu am inventat eu asta. Uit-ate pe contul lui si o sa vezi ca este interesat de contracte de sclavie, sa bea urina, etc. Chiar el a afirmt ca si-a gasit stapana pe Fetlife. Pot sa dau quote, Nu mint.  Nu e usor sa fiii geniu. 

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
10 hours ago, tomson said:

 

deci dc asta nu-i paranoie atunci nu exista asa cv :-))))))))))

io is guss si intram mereu impreua :-)))))))))))

deci asa ajung cei ce halesc gogsile otravite ale babei ucr, paranoie si mos mofeta

 

1 hour ago, Guss_Hall said:

Situatia lu @Boltzmann trebe s- o filtrezi prin primukl lui cont adica @mihaimuresan. Are acelasi profil de geniu puistiu> paranoic, sufera de complexul de superioritate si fixism. Intotdeauna crede ca numa el are dreptate. Ba si devine isteric cand i se raspunde. Stie decat do-o lucruri cand nu ii convine ceva: Esti spalat pe creier si pune cel ptin 3 semne de exclamare (!) dupa fiecare idee pe care inceraca sa o impuna. Caracter de sef, care acasa este crossdresser, submisiv, pisat show, etc. Nu am inventat eu asta. Uit-ate pe contul lui si o sa vezi ca este interesat de contracte de sclavie, sa bea urina, etc. Chiar el a afirmt ca si-a gasit stapana pe Fetlife. Pot sa dau quote, Nu mint.  Nu e usor sa fiii geniu. 

Tantalaul nici macar nu realizeaza ca se da de gol si cu felul agramat in care se exprima 😂

Obsedat mintal , imi da 100 de reply-uri si tag-uri.

Omul are nevoie de ajutor specializat , si ii mai e si rusine ca e limbist 😂 isi neaga proprile commenturi cica el nu e limbist , e doar scos din context 🤭

In fine , eu i-am dat report sper sa se sesizeze moderatorii ca omul e bolnav mintal si imi da 100 de reply uri pe topicuri diferite facand off-topic si batand campii , omul are nevoie de ajutor medical

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri
Acum 26 minute, Boltzmann a spus:

 

Tantalaul nici macar nu realizeaza ca se da de gol si cu felul agramat in care se exprima 😂

Obsedat mintal , imi da 100 de reply-uri si tag-uri.

Omul are nevoie de ajutor specializat , si ii mai e si rusine ca e limbist 😂 isi neaga proprile commenturi cica el nu e limbist , e doar scos din context 🤭

In fine , eu i-am dat report sper sa se sesizeze moderatorii ca omul e bolnav mintal si imi da 100 de reply uri pe topicuri diferite facand off-topic si batand campii , omul are nevoie de ajutor medical

Nene, nu ai impresia că-ți pierzi timpul cu niște agramați spălați pe neuron?  Lasă-i să latre, că oricum nu pot face prozeliți! 

  • Like 3
  • Mersi 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
1 minute ago, picon said:

Nene, nu ai impresia că-ți pierzi timpul cu niște agramați spălați pe neuron?  Lasă-i să latre, că oricum nu pot face prozeliți! 

Cred ca e acelasi individ pe doua conturi pentru ca face cam aceleasi greseli gramaticale si de obicei e online la acelasi moment 😂

Am incercat sa il ignor ieri ca mi-a dat iar reply de doua ori , dar nu se potoleste , azi mi-a dat reply , tag.. 

Omul clar are o boala psihica 

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Vizitator RougeEtNoir
Reputație: 0
La 18.10.2022 la 16:45, Guss_Hall a spus:

Un material excelent care arata natura exacta a poprului amrican. Un sondaj efectuat pe un easntion de 1005 persoane este absolut relevant si nu are legatura ca America are undeva in jur de 340.000.000 de locuitori. Opinia publica este absolut relevanta in Congres si se tine cont de ea cand se aproba ajutoare de razboi. In joc este si populatia din Alaska care a participat la sondaj. Este cea mai aproape de Rusia. Mai ramane problema sondajului realizat de The Harris Poll care arata ca 70% din populatia Americii nu il mai vor pe Biden presedinte. Nu pare veridic. Sursele care spun asa ceva sigur sunt contaminate de serviciile secrete. Biden are mari sanse la urmatoarele alegeri.

 

La 17.10.2022 la 23:53, Boltzmann a spus:

😂😂

"most Americans (66%) continue to support the U.S. providing weapons to Ukraine, although this is down seven points from late April (73%)."

 

https://www.ipsos.com/en-us/news-polls/americans-agree-us-continue-support-ukraine-despite-russia-threatening-use-nuclear

 

66% din americani sunt de acord cu suportul pentru Ucraina. Din fericire propaganda rusa nu are efectul dorit

Minciuna este de 3 feluri: simpla, gogonata si statistica.

Ce urmeaza? Iarna pe care o asteapta Putin si in care Europa va pierde un razboi care nu este al ei. Istoria ne invata ca Rusia a castigat intotdeauna iarna. 

Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
15 minutes ago, RougeEtNoir said:

 

Minciuna este de 3 feluri: simpla, gogonata si statistica.

Ce urmeaza? Iarna pe care o asteapta Putin si in care Europa va pierde un razboi care nu este al ei. Istoria ne invata ca Rusia a castigat intotdeauna iarna. 

1) Pe ce statistici de bazezi cum ca Europa nu va face fata acestei ierni ? Eu am citit ca rezervoarele sunt pline. 

2) Ukraina este in Europa , chiar daca nu si oficial in Uniunea Europeana. Ce te face sa crezi ca daca Rusia cucerea Ucraina in primele zile spunea "gata", se opreau la Ucraina? 😂 Este clar razboiul intregii Europe si faptul ca unii nu isi dau seama de asta e trist

3) E o diferenta , razboiul asta pe timp de iarna e impotriva Ucrainiei care stie ce este aia iarna. De fapt , toti analistii de razboi spun ca in acest moment venitul iernii ii avantajeaza pe Ucrainieni mai mult decat pe rusi.

Rusii au aruncat in lupta trupele profesioniste pana acum , si nu le-a iesit. Acum mobilizeaza pe cei neprofesionisti , ii antreneaza cateva saptamani si ii trimite pe front. In timp ce 10000 de ucrainieni tocmai au fost instruiti de NATO pentru cateva luni si s-au intors in Ucraina.

Nu vad un scenariu in care Rusia poate castiga, tocmai sunt pe cale sa piarda si Khersonul (il evacueaza chiar acum). Incet , dar sigur , Ucrainienii ii alunga din zonele ocupate.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
1 oră în urmă, Boltzmann a spus:

Cred ca e acelasi individ pe doua conturi pentru ca face cam aceleasi greseli gramaticale si de obicei e online la acelasi moment 😂

Am incercat sa il ignor ieri ca mi-a dat iar reply de doua ori , dar nu se potoleste , azi mi-a dat reply , tag.. 

Omul clar are o boala psihica 

:-)))))))))))))))

no ui cine sustine panaramele astea care ruineaza au adus saracia si razboiul

un paranoic care o tine una si buna ca eu si guss suntem una si mos mofeta

:-)))))))))))))))))))

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
2 minutes ago, MacArthur said:

Un locuitor din Crimeea intreaba iarna:

- Mai facem parte din Rusia?

- Nu, ucrainenii ne-au eliberat fix inainte sa inceapa iarna.

- Bun atunci, nu suportam inca o iarna ruseasca. 🙈

Buna asta.

Mi se pare tare ca rusii au anexat kherson-ul si acum evacueaza cica cetatenii de acolo pentru ca vin ucrainienii peste ei 😂

Pai cum tu , marele Putin , anunti ca ai anexat noi teritorii si apoi le evacuezi si te intorci in Rusia cateva zile dupa  ? 😂

3 minutes ago, tomson said:

:-)))))))))))))))

no ui cine sustine panaramele astea care ruineaza au adus saracia si razboiul

un paranoic care o tine una si buna ca eu si guss suntem una si mos mofeta

:-)))))))))))))))))))

Te referi la rusi , nu ? Ei au adus saracia si razboiul invadand o tara libera si independenta. Tot ei ar putea sa incheie razboiul si criza globala financiara retragandu-se din Ucraina.

Este destul de simplu , si un copil de 10 ani poate intelege situatia.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Dark Side
  • Oras:Dark Side
Acum 52 minute, Boltzmann a spus:

1) Pe ce statistici de bazezi cum ca Europa nu va face fata acestei ierni ? Eu am citit ca rezervoarele sunt pline. 

2) Ukraina este in Europa , chiar daca nu si oficial in Uniunea Europeana. Ce te face sa crezi ca daca Rusia cucerea Ucraina in primele zile spunea "gata", se opreau la Ucraina? 😂 Este clar razboiul intregii Europe si faptul ca unii nu isi dau seama de asta e trist

3) E o diferenta , razboiul asta pe timp de iarna e impotriva Ucrainiei care stie ce este aia iarna. De fapt , toti analistii de razboi spun ca in acest moment venitul iernii ii avantajeaza pe Ucrainieni mai mult decat pe rusi.

Rusii au aruncat in lupta trupele profesioniste pana acum , si nu le-a iesit. Acum mobilizeaza pe cei neprofesionisti , ii antreneaza cateva saptamani si ii trimite pe front. In timp ce 10000 de ucrainieni tocmai au fost instruiti de NATO pentru cateva luni si s-au intors in Ucraina.

Nu vad un scenariu in care Rusia poate castiga, tocmai sunt pe cale sa piarda si Khersonul (il evacueaza chiar acum). Incet , dar sigur , Ucrainienii ii alunga din zonele ocupate.

E un razboi Rusia - NATO de fapt

Link spre comentariu
Vizitator Raportor2022
Reputație: 0
20 minutes ago, tomson said:

:-)))))))))))))))

no ui cine sustine panaramele astea care ruineaza au adus saracia si razboiul

un paranoic care o tine una si buna ca eu si guss suntem una si mos mofeta

:-)))))))))))))))))))

Noi (ma refer la noi, romanii, nu doar la noi cei care suntem liberi sa scriem ce dorim, aici, pe forum) putem avea, si avem, simpatii sau antipatii pentru fiecare dintre taberele aflate in conflict. Insa, atat la rusi cat si la ucrainieni exista morti, multi morti, si mai ales foarte multi raniti, foarte multa suferinta de ambele parti si foarte multa distrugere.

Nu stiu daca rusilor le convine aceasta situatie, cu sau fara inamicii de serviciu (Occident, Ucraina, UE, NATO), au si ei destule lipsuri si destule restrictii in aceasta perioada, chiar daca ei reusesc sa treaca mai usor peste greutati, pentru ca ADN-ul rusesc si vodka.

Razboiul e un cosmar, un cosmar indiferent de taberele aflate in conflict, indiferent de cat de performanta este tehnica militara, indiferent de cat de bine instruiti sunt combatantii, acelasi sange se varsa acum, cand avem drone si rachete ghitate prin satelit, ca atunci cand cei 300 de spartani mureau eroic la Termopile.

In loc sa ne bucuram pentru un razboi din care toti avem de pierdut, bucuria ar fi mai mare daca armele ar tacea. Rusia ar fi putut sa faca din Ucraina un prieten, dar a gresit mult fata de Ucraina, in ultimii 20 de ani. Si-a facut din Ucraina un dusman pe vecie.

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri
Acum 1 oră, RougeEtNoir a spus:

 

Minciuna este de 3 feluri: simpla, gogonata si statistica.

Ce urmeaza? Iarna pe care o asteapta Putin si in care Europa va pierde un razboi care nu este al ei. Istoria ne invata ca Rusia a castigat intotdeauna iarna. 

Corect! Când a fost atacată . Acum ei atacă. Și cu încălzirea globală ... Ou sont les neiges d'antan?😀

  • Like 4
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
21 minutes ago, catalin2015 said:

E un razboi Rusia - NATO de fapt

Intrun fel poti sa spui asta . NATO a fost creat dupa primul razboi mondial tocmai pentru a oprii expansiunea Uniunii sovietice in Europa. Uniunea Sovietica a fost mereu un pericol pentru Europa chiar daca unii europeni nu realizeaza asta.

Altfel , nu as scoate Ucraina din ecuatie. O tara cu 44 milioane locuitori care a tinut piept celei de-a doua armate a lumii prin eroism si inversunare , cand toti "expertii" pana si cei de la Washington , spuneau ca va cadea in 2 zile , apoi ca in 2 saptamani . Etc.

Deci as spune totusi ca e un razboi Rusia - Ucraina , cu un mare suport NATO si nu numai , pentru Ucraina 

22 minutes ago, Raportor2022 said:

Noi (ma refer la noi, romanii, nu doar la noi cei care suntem liberi sa scriem ce dorim, aici, pe forum) putem avea, si avem, simpatii sau antipatii pentru fiecare dintre taberele aflate in conflict. 

Eu , daca as fi sa las la o parte simpatia pentru lupta ucrainienilor si antipatia pentru tot ceea ce reprezinta Rusia, si as incerca sa fiu rational si pragmatic, prefer sa am o granita cu Ucraina , si nu o granita cu o Ucraina ocupata de Rusia!

De ce ? Simplu , rusii mereu vor incerca sa isi extinda granitele. 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Ro
  • Oras:Ro
1 hour ago, Boltzmann said:

2) Ukraina este in Europa , chiar daca nu si oficial in Uniunea Europeana. Ce te face sa crezi ca daca Rusia cucerea Ucraina in primele zile spunea "gata", se opreau la Ucraina? 😂 Este clar razboiul intregii Europe si faptul ca unii nu isi dau seama de asta e trist

Razboiul Europei este de a inlocui resursa ieftina cu cea scumpa pe filiera americaneasca. Cine nu vede asta este prea prost pentru vremurile astea. 

1 hour ago, Boltzmann said:

3) E o diferenta , razboiul asta pe timp de iarna e impotriva Ucrainiei care stie ce este aia iarna. De fapt , toti analistii de razboi spun ca in acest moment venitul iernii ii avantajeaza pe Ucrainieni mai mult decat pe rusi.

Chiriac, Gadea si Gigi24? 

1 hour ago, Boltzmann said:

Rusii au aruncat in lupta trupele profesioniste pana acum , si nu le-a iesit. Acum mobilizeaza pe cei neprofesionisti , ii antreneaza cateva saptamani si ii trimite pe front. In timp ce 10000 de ucrainieni tocmai au fost instruiti de NATO pentru cateva luni si s-au intors in Ucraina.

Ce treaba are Nato cu Ucraina, juridic vorbind? 

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Ro
  • Oras:Ro
9 minutes ago, Boltzmann said:

Altfel , nu as scoate Ucraina din ecuatie. O tara cu 44 milioane locuitori care a tinut piept celei de-a doua armate a lumii prin eroism si inversunare , cand toti "expertii" pana si cei de la Washington , spuneau ca va cadea in 2 zile , apoi ca in 2 saptamani . Etc.

Boss, traiesti intr-o democratie in care ti s-a interzis dreptul la informare (ex. canalele rusesti) pe pretextul dezinformare. Trezeste-te din a elogia vestul. Esti la curent cu faptul ca in Ro se incearca distrugerea constitutiei pentru a avea frontinera libera cand mergem la peste in Ungaria? Eu mai stiu doar cateva institutii care nu au fost inca vandute (bir). Ti se pare ca vestul ti-a adus doar bunatati? Esti smecher ca vinzi resursele tale pe nimic si le cumperi retur pe preturi de 4-5 ori mai mari? 

Eu am invatat un lucru : cand cineva te impinge de la spate intr-un mod compulsiv, ceva nu este in regula (vezi serul magic a cate 10 doze / capita european, vezi slava ukraina, vezi foametea, vezi gripele porcine, vezi colapsul planetar ecologic etc.) 

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:ROMANIA
  • Oras:ROMANIA
Acum 39 minute, Raportor2022 a spus:

Rusia ar fi putut sa faca din Ucraina un prieten, dar a gresit mult fata de Ucraina, in ultimii 20 de ani. Si-a facut din Ucraina un dusman pe vecie.

Cand s-a destramat URSS-ul  RUSIA a promis UKRAINEI ca daca le da flota MARII NEGRE si daca le preda toate rachetele nucleare care erau amplasate pe teritoriul ukrainian le garanteaza granitele si independenta . Ukrainienii le-au dat tot ce au cerut si dupa cativa ani doar ,rusii au uitat ce-au promis si au invadat CRIMEEA spunand ca e a lor apoi DOMBASUL si ulterior toata UKRAINA .

Ce incredere poti avea in vorbele rusilor ?

Cine este de partea Rusiei or e prost ori habar nu are de istorie . 

Cand  au fost blanzi rusii acolo unde au pus cisma ? 

JAFURI ,VIOLURI SI CRIME au facut peste tot unde au intrat ...fara nici un discernamant .

CE INTELEGERI SA FACI CU CRIMINALII ?

  • Like 4
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
58 minutes ago, daw1cked said:

Razboiul Europei este de a inlocui resursa ieftina cu cea scumpa pe filiera americaneasca. Cine nu vede asta este prea prost pentru vremurile astea. 

Chiriac, Gadea si Gigi24? 

Ce treaba are Nato cu Ucraina, juridic vorbind? 

😂😂😂 daca Rusia nu invada Ucraina , nu incerca nimeni sa "inlocuiasca resursa ieftina" . Din contra chiar , inainte de razboi Germania incerca sa devina tot mai dependenta de resursele rusesti. Ce a schimbat toate astea ??

24 februarie si invazia ruseasca a Ucrainei !!

 

Ce surse de informatie urmaresc eu, in niciun caz cele romanesti , precum faci tu 😂

O sa iti enumar niste surse bune de informatie daca vrei sa nu mai fi spalat pe creier si daca stii limba engleza 

Experti militari : institute of study of war , mark hertling, blue sauron  

Reporteri la fata locului Christopher Miller , Nolan Peterson

Cativa jurnalisti ucrainieni interesanti:

Illia Ponomarenko, Olga Tokariuk, Olga Rudenko Anastasiia Lapatina , Kiyv independent (ziar)

Experti in Rusia, si Uniunea Sovietica, si Putin :

Fiona Hill , Kasparov , Anne Applebaum, Michael McFaul, Julia Ioffe (rusoaica de origine) , Cristo Grozev 

De asemenea e de urmarit Julia Davis care urmareste mereu televiziunea ruseasca de stat si prezinta propaganda rusa si propagandistii rusi.

Daca vrei si niste surse rusesti de informatie care nu se ocupa cu raspandirea propagandei rusesti  

Leonid Volkov , Ivan Zhdanov , Maria Pevchikh si , binenteles Navalny ! Desigur cu mentionea ca Navalny are un pacat , acela de a considera ca Crimea este de drept a Rusie. Altfel a dat de gol coruptia lui Putin si e contra razboiului , desi momentan e prizonier politic din cauza asta.

Acum hai sa vad sursele tale de informatie,  ca si comparatie , ca te vad tare informat 😂🤭

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Berceni
  • Oras:Berceni
17 minutes ago, Boltzmann said:

Institute for study of war*

da si eu sunt de acord! Sunt ca Biblia - o sursa infailibila de adevar. Specialitatea lor este 3 zile. In 3 zile Rusia ramane fara tancuri, in 3 zile Rusia ramane fara combustibil, in 3 zile Rusia ramane fara rachete de precizie, etc etc etc. Ei si southfront.org (de partea celalata a baricadei) sunt lautarii acestui conflict. Cati bani le dai asa iti canta si refrenul este "in opnia specilistilor britanici". 

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:București
  • Oras:București
1 oră în urmă, gica 1955 a spus:

Cand s-a destramat URSS-ul  RUSIA a promis UKRAINEI ca daca le da flota MARII NEGRE si daca le preda toate rachetele nucleare care erau amplasate pe teritoriul ukrainian le garanteaza granitele si independenta . Ukrainienii le-au dat tot ce au cerut si dupa cativa ani doar ,rusii au uitat ce-au promis si au invadat CRIMEEA spunand ca e a lor apoi DOMBASUL si ulterior toata UKRAINA .

Ce incredere poti avea in vorbele rusilor ?

Cine este de partea Rusiei or e prost ori habar nu are de istorie . 

Cand  au fost blanzi rusii acolo unde au pus cisma ? 

JAFURI ,VIOLURI SI CRIME au facut peste tot unde au intrat ...fara nici un discernamant .

CE INTELEGERI SA FACI CU CRIMINALII ?

Inca o data s-a adeverit că rușii nu au caracter. Orice conducător , indiferent de mărimea statului și dezvoltarea sa poate incepe un război. Mult mai greu este să dezvolți tara, sub toate aspectele și să o ridici. Pai nu ?🧐

  • Like 6
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator RougeEtNoir
Reputație: 0
Acum 4 ore, Boltzmann a spus:

1) Pe ce statistici de bazezi cum ca Europa nu va face fata acestei ierni ? Eu am citit ca rezervoarele sunt pline. 

2) Ukraina este in Europa , chiar daca nu si oficial in Uniunea Europeana. Ce te face sa crezi ca daca Rusia cucerea Ucraina in primele zile spunea "gata", se opreau la Ucraina? 😂 Este clar razboiul intregii Europe si faptul ca unii nu isi dau seama de asta e trist

3) E o diferenta , razboiul asta pe timp de iarna e impotriva Ucrainiei care stie ce este aia iarna. De fapt , toti analistii de razboi spun ca in acest moment venitul iernii ii avantajeaza pe Ucrainieni mai mult decat pe rusi.

Rusii au aruncat in lupta trupele profesioniste pana acum , si nu le-a iesit. Acum mobilizeaza pe cei neprofesionisti , ii antreneaza cateva saptamani si ii trimite pe front. In timp ce 10000 de ucrainieni tocmai au fost instruiti de NATO pentru cateva luni si s-au intors in Ucraina.

Nu vad un scenariu in care Rusia poate castiga, tocmai sunt pe cale sa piarda si Khersonul (il evacueaza chiar acum). Incet , dar sigur , Ucrainienii ii alunga din zonele ocupate.

1) Nu dau 2 bani pe statistici. Stiu cum se fac esantioanele "reprezentative" ca sa se livreze rezultatul dorit (subliniez: dorit, nu real). Been there, done that… Acesta este un razboi economic si il resimtim toti, in mai mica sau mai mare masura, in functie de venituri. Care rezervoare sunt pline? Ca toata populatia Europei e indemnata (sau obligata in unele state) sa economiseasca resurse.

2.a) Nu am zis ca Putin s-ar fi oprit la Ucraina. Poate da, poate nu. Habar n-am ce e in mintea lui. Nu sunt nici telepat nici psihiatru. Dar UE si NATO au facut parada cu arsenalul de razboi. Putin are acum o statistica extraordinara si foarte reala. Cum sa joci, mă, poker cu cartile la vedere cand oponentul le ascunde si mai are si asi in maneca? 

2.b) Ia zi-mi Ucraina nu era in Europa si cand a inchis robinetul conductei Nord Stream pentru ca "Rusia nu i-a platit chiria" lasandu-i pe nemti fara sursa principala de gaze? Ucraina nu era in Europa cand a declarat ca nu va exporta energie deoarece trebuie sa isi asigure necesarul intern? In timp ce tarile membre UE trebuie sa fie "solidare intre ele"...

2.c) E un razboi al unui clovn cu un nebun.

3) Care analisti de razboi? A fost vreo conferinta la nivel mondial, cu jurnalisti obiectivi invitati? Sau vorbesti de atotstiutorii de la televizor? Tineti aproape! Aceleasi personaje vor da sfaturi de nutritie in decembrie, de parenting in martie si de protejarea planetei in vara (ca incalzire globala [sic])

4.a) Rusii au pornit la razboi cu o pseudo armata formata majoritar din copii de 18-19 ani, total nepregatiti si cu vechiturile care tineau in mod nejustificat locul ocupat, dar era prea costisitoare dezmembrarea lor. Elitele vor fi trimise cand va fi cazul, daca va mai fi cazul. Sa nu uitam declaratia presedintelui Frantei si UE din martie-aprilie: "Vom rezista cat vom putea". 

4.b) 10k de ucrainieni… NATO… cateva luni… Drace, ce minuni face NATO asta… Or sa rupa tot ucrainienii aia… Saracutii rusi, habar n-au ce-i asteapta… 🙄

"Then the winged hussars arrived

Coming down the mountainside

Then the winged hussars arrived

Coming down they turned the tide" 🎼🎵🎶

5) Miza Rusiei nu e Ucraina. Putin mai are putine teme de facut privind UE si NATO. Alors on danse…

 

Sa ne intelegem: nu incerc sa te conving de nimic. Nu sunt nici pro nici contra Rusia, Ucraina, UE, NATO. Imi exprim doar o parere personala, care e bazata pe informatii primite din surse diferite de ale tale. 

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri
Acum 5 ore, Boltzmann a spus:

Intrun fel poti sa spui asta . NATO a fost creat dupa primul razboi mondial tocmai pentru a oprii expansiunea Uniunii sovietice in Europa. Uniunea Sovietica a fost mereu un pericol pentru Europa chiar daca unii europeni nu realizeaza asta.

Altfel , nu as scoate Ucraina din ecuatie. O tara cu 44 milioane locuitori care a tinut piept celei de-a doua armate a lumii prin eroism si inversunare , cand toti "expertii" pana si cei de la Washington , spuneau ca va cadea in 2 zile , apoi ca in 2 saptamani . Etc.

Deci as spune totusi ca e un razboi Rusia - Ucraina , cu un mare suport NATO si nu numai , pentru Ucraina 

Eu , daca as fi sa las la o parte simpatia pentru lupta ucrainienilor si antipatia pentru tot ceea ce reprezinta Rusia, si as incerca sa fiu rational si pragmatic, prefer sa am o granita cu Ucraina , si nu o granita cu o Ucraina ocupata de Rusia!

De ce ? Simplu , rusii mereu vor incerca sa isi extinda granitele. 

Corect, doar că NATO a fost creat după al Doilea Razboi Mondial!

Acum 5 ore, daw1cked a spus:

Boss, traiesti intr-o democratie in care ti s-a interzis dreptul la informare (ex. canalele rusesti) pe pretextul dezinformare. Trezeste-te din a elogia vestul. Esti la curent cu faptul ca in Ro se incearca distrugerea constitutiei pentru a avea frontinera libera cand mergem la peste in Ungaria? Eu mai stiu doar cateva institutii care nu au fost inca vandute (bir). Ti se pare ca vestul ti-a adus doar bunatati? Esti smecher ca vinzi resursele tale pe nimic si le cumperi retur pe preturi de 4-5 ori mai mari? 

Eu am invatat un lucru : cand cineva te impinge de la spate intr-un mod compulsiv, ceva nu este in regula (vezi serul magic a cate 10 doze / capita european, vezi slava ukraina, vezi foametea, vezi gripele porcine, vezi colapsul planetar ecologic etc.) 

Canalele rusești care îndeamnă la crimă, genocid, la atacuri nucleare. Sunt suficiente fragmentele difuzate pe canalele noastre pentru a te lămuri. Si nu, nu e vorba că sunt scoase din context acele bucăți de minute în șir cu delirul ălora. Boss, nu o fi ea democrația noastră perfectă, nimic nu e perfect, chiar șchioapătă, dar de democrația de la ruși ce zici?  Nu mai zice nimic, nu ai ce zice!

 

  • Like 6
  • Minus 1
Link spre comentariu

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...