Sari la conținut

Au atacat rușii, ce va urma ?


Postări Recomandate

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
Acum 5 minute, Pagubitul a spus:

Jeguri din astea ramolite ca picon, scribălăi de "Scânteia" și ratați de la "Sportul popular", autori de gazete de perete. 

Uită - te la ce scrie decrepitul, două lozinci și ceva umplutură. 

Nu ma refeream la el, ci la aia pe bani multi de pe la tv si din blogosfera. 

Vreau si eu sa vad unul erudit, sa ne minta cu ștaif, sa ne placa ce spune, sa ne inspire. 
 

Nu asa. 

  • Haha 2
Link spre comentariu
  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști

SUA a bombardat inclusiv cu muniții cu uraniu sărăcit și a dezmembrat Serbia sub pretextul genocidului comis de sârbi contra albanezilor etc. Ucrainienii cu delir nazist au omorât rusofoni, cetățeni ucrainieni, inclusiv unități întregi ai armatei regulate care refuzau să comită genocid, și tot "victime" sunt și scrie picon de frontiere și garanții. 

 

  • Like 1
  • Haha 1
  • Minus 2
  • Inimioara 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
Acum 43 minute, Pagubitul a spus:

SUA a bombardat inclusiv cu muniții cu uraniu sărăcit și a dezmembrat Serbia sub pretextul genocidului comis de sârbi contra albanezilor etc. Ucrainienii cu delir nazist au omorât rusofoni, cetățeni ucrainieni, inclusiv unități întregi ai armatei regulate care refuzau să comită genocid, și tot "victime" sunt și scrie picon de frontiere și garanții. 

 

As scrie si eu de as avea un avantaj de pe urma lor. 
Altfel, suntem cam luati de prosti. 
 

  • Haha 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri
1 oră în urmă, Pagubitul a spus:

SUA a bombardat inclusiv cu muniții cu uraniu sărăcit și a dezmembrat Serbia sub pretextul genocidului comis de sârbi contra albanezilor etc. Ucrainienii cu delir nazist au omorât rusofoni, cetățeni ucrainieni, inclusiv unități întregi ai armatei regulate care refuzau să comită genocid, și tot "victime" sunt și scrie picon de frontiere și garanții. 

 

Taratatatataaaaa!

  • Like 2
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 7 ore, picon a spus:

Nu vreau nicio relație cu tine. Punct!

Tu ești trompetă fără să vrei, nu ești ca păgubosu', dar faci la fel de mult rău. 

"Argumentele" tale și "adevărurile " tale sunt fie false, fie supte din deget. Lecturile tale sunt unidirecționale, gândirea ta e setată și nu poate vedea adevărul: Ucraina este un stat cu frontiere recunoscute internațional inclusiv de Rusia, Ucraina a primit garanții de securitate inclusiv de la Rusia, pe lângă USA și UK (că de aceea îi ajută) și a fost invadată de ruși, care ocupă acum cca.20% din teritoriul ucrainian. Punct! Nu mai e nimic de discutat, decât dacă nu vrei să pici în ridicol absolut. E halucinant cum oameni cu pretenții transformă agresorul în victimă și invers. In comparație cu tâmpitul ăla, la tine am ceva pretenții. Trezește-te!

pt mine ei invers tu esti certat cu adevarut evident si eviti sa te informezi corect

fiind vuvuzeaua antena 3 si media mincinoasa

ti-am dat  documentarul francez donbas vezi l dc vrei adevar fimat de occidentali

e presedintele porosenko tipand cu spume in 2014

ca nu da servici pensii si scoala la rusi in donbas

ca ii tine in beci si va castiga razboi ca us buni de nimic

nu mai e nimic de vb pe tema cine e agresor si cine a inceput

nationalistii ucr au inceput si au facut 14 ooo de victime in 8 ani

Sanctiunile au dat peste cap europa si ne-au marit preturile 

rusii au vandut mai mult decat oricand si is puternici nu is afectati de sanctiuni

de fapt toti in afara de europeni si africani au iesit bine pe sema noastra europenilor

Papa a zis clar ca nu e bine vs rau, ca nato a provocat si e bn informat

restu is basme dar dusrile reci facturile camerele cu termostat la 16 

foamea lipsurile vor trezi milioane si pe tine

 

cand am zis relatie m-am referit

sa nu mai ocarasti si sa dai minusuri aiurea la te miri ce numa sa fie la nr

aduca sate porti civlizat normal 

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri
Acum 40 minute, tomson a spus:

pt mine ei invers tu esti certat cu adevarut evident si eviti sa te informezi corect

fiind vuvuzeaua antena 3 si media mincinoasa

ti-am dat  documentarul francez donbas vezi l dc vrei adevar fimat de occidentali

e presedintele porosenko tipand cu spume in 2014

ca nu da servici pensii si scoala la rusi in donbas

ca ii tine in beci si va castiga razboi ca us buni de nimic

nu mai e nimic de vb pe tema cine e agresor si cine a inceput

nationalistii ucr au inceput si au facut 14 ooo de victime in 8 ani

Sanctiunile au dat peste cap europa si ne-au marit preturile 

rusii au vandut mai mult decat oricand si is puternici nu is afectati de sanctiuni

de fapt toti in afara de europeni si africani au iesit bine pe sema noastra europenilor

Papa a zis clar ca nu e bine vs rau, ca nato a provocat si e bn informat

restu is basme dar dusrile reci facturile camerele cu termostat la 16 

foamea lipsurile vor trezi milioane si pe tine

 

cand am zis relatie m-am referit

sa nu mai ocarasti si sa dai minusuri aiurea la te miri ce numa sa fie la nr

aduca sate porti civlizat normal 

Crede-mă că sunt mult mai informat decât tine și o fac din surse diferite. Am decența și inteligența de a le citi și pe cele care nu concordă cu ceea-ce gândesc eu. Plus că știu suficient de multă istorie pentru a înțelege prezentul. Tu, ca mulți cei ca tine, căutați să vă manifestați nemuțumirea pentru disconfortul provocat mai întâi de pandemie, apoi de acest război și vă  justificați poziția anti-mainstreem prin teorii conspiraționiste și aberații propagandistice emise de entități intetesate, făcând mult rău. Fără să vrei, te-ai dat de gol când ai spus de frig și foamete. Care oricum, nu vor fi așa cum profețesc vuvuzelele putiniste.  Plus că e interesant așa, să fii antisistem, un soi de rebel fără cauză, în comparație cu restul, cei mulți. 

Spui de documentare franceze/occidentale, de parcă nu au și ăia tâmpiții sau cumparații lor. 

Nimeni nu spune că ucrainienii sunt niște sfinți, nimeni nu e sfânt, niciun popor și am dat câteva exemple când nici noi, în puținele ocazii când am putut. Dar nu există comparație între ce au făcut sau s-a presupus că au făcut ucrainienii cu ce fac rușii acum. 14.000 de morți? Poate de ambele părți și nici atunci. Când Ucraina, în majoritatea ei a vrut să meargă spre Vest, rusofonii asmuțiți, înarmați și încadrați cu cadre militare din Rusia au declanșat conflictul înarmat. Oricum, era o chestie planificată. Vrei să accepți sau nu, ăsta e adevărul. Dar deh, când se scumpesc gazele, benzina și celelalte, nu mai contează adevărul și omenia!

Spuneam mai sus că un există sfinți, există doar amploarea, nivelul de rău, prin comparație. În al Doilea Război Mondial, au fost peste 2.000.000 de nemțoaice violate de ruși, poate ceva mai multe. Nu că nu au fost condamnări pentru nemernicia asta, dar violatorii chiar au fost încurajați de superiori. Au fost și vreo 209 de cazuri comise de americani, poate ceva mai multe, dar au fost judecați, condamnați și unii chiar executați. Cam asta e deosebirea care se poate vedea și in acest război. Sau îl numești și tu "operațiune militară specială "?

P.S. Faptul că spui că minusurile înseamnă că nu mă port civilizat, spune multe. Te doare minusurilii, este?😂 Hai, că nu îți mai dau! 

P.P.S. Ce facem cu scrierea? Om cu 2 facultăți să scrie așa ...

  • Like 3
  • Mersi 1
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 27 minute, picon a spus:

Crede-mă că sunt mult mai informat decât tine și o fac din surse diferite. Am decența și inteligența de a le citi și pe cele care nu concordă cu ceea-ce gândesc eu. Plus că știu suficient de multă istorie pentru a înțelege prezentul. Tu, ca mulți cei ca tine, căutați să vă manifestați nemuțumirea pentru disconfortul provocat mai întâi de pandemie, apoi de acest război și vă  justificați poziția anti-mainstreem prin teorii conspiraționiste și aberații propagandistice emise de entități intetesate, făcând mult rău. Fără să vrei, te-ai dat de gol când ai spus de frig și foamete. Care oricum, nu vor fi așa cum profețesc vuvuzelele putiniste.  Plus că e interesant așa, să fii antisistem, un soi de rebel fără cauză, în comparație cu restul, cei mulți. 

Spui de documentare franceze/occidentale, de parcă nu au și ăia tâmpiții sau cumparații lor. 

Nimeni nu spune că ucrainienii sunt niște sfinți, nimeni nu e sfânt, niciun popor și am dat câteva exemple când nici noi, în puținele ocazii când am putut. Dar nu există comparație între ce au făcut sau s-a presupus că au făcut ucrainienii cu ce fac rușii acum. 14.000 de morți? Poate de ambele părți și nici atunci. Când Ucraina, în majoritatea ei a vrut să meargă spre Vest, rusofonii asmuțiți, înarmați și încadrați cu cadre militare din Rusia au declanșat conflictul înarmat. Oricum, era o chestie planificată. Vrei să accepți sau nu, ăsta e adevărul. Dar deh, când se scumpesc gazele, benzina și celelalte, nu mai contează adevărul și omenia!

Spuneam mai sus că un există sfinți, există doar amploarea, nivelul de rău, prin comparație. În al Doilea Război Mondial, au fost peste 2.000.000 de nemțoaice violate de ruși, poate ceva mai multe. Nu că nu au fost condamnări pentru nemernicia asta, dar violatorii chiar au fost încurajați de superiori. Au fost și vreo 209 de cazuri comise de americani, poate ceva mai multe, dar au fost judecați, condamnați și unii chiar executați. Cam asta e deosebirea care se poate vedea și in acest război. Sau îl numești și tu "operațiune militară specială "?

P.S. Faptul că spui că minusurile înseamnă că nu mă port civilizat, spune multe. Te doare minusurilii, este?😂 Hai, că nu îți mai dau! 

P.P.S. Ce facem cu scrierea? Om cu 2 facultăți să scrie așa ...

am zis ca dai minusuri iurea dc citesti atent , adica topicuri care nu aunici o treaba cu tine

nu ca ma doare ca nu pierd nimic da denota o bucurie a saracului, in fine faci cum vrei 

 

normal ca nu e razboi , ca nu e mobilizata armata rusa si nici macar economia de razboi , acu incearca sa dea putin cv de genu asta , timid

ucrainienii stau la plaja peste tot in kiev liov etc doar in donbas e macel si asta de 8 ani

 

maidanu a fost lovitura de stat , nu a fost nici un motiv serios sa dea jos un presedinte ales democratic

intentia de a baga in nato ucr a fost clara si e inacceptabila agresiune dementiala pura

la budapesta s-a hotarat ca sta neutra garantat de uk us si rusia

vira la nato inseamna calcarea acordului si trecerea ucrainei la dujmanii rusiei

cum sa treaca la nato cu donbas si crimeea ???

oricat ar vrea rusia si putin nu poate accepta asa ceva e nebunie , voi sunteti nebuni sau va faceti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

aveti toti sangele  celor morti acolo pe voi

asta ma doare  ca se moare inutil se sufera inutil si noi platim inutil

pentru ca unii is nebuni si nemernici , oligarhii papusari care cred ca razboiul e bun au fraudat alegerile us si scriu cadavrului ce sa bombane

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:București
  • Oras:București
35 minutes ago, tomson said:

la budapesta s-a hotarat ca sta neutra garantat de uk us si rusia

vira la nato inseamna calcarea acordului si trecerea ucrainei la dujmanii rusiei

cum sa treaca la nato cu donbas si crimeea ???

oricat ar vrea rusia si putin nu poate accepta asa ceva e nebunie , voi sunteti nebuni sau va faceti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

...că cam seamănă cu ce susții tu: să ia Rusia acum ce i se cuvine și apoi garanții de la Turcia, Israel, ș.a. că n-o să vrea mai mult. Anti-СССР sau pro, asta-i altă discuție...

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști

Cât timp grupările de bolnavi mintal susținuți de USA de tipul Azov, Tornado Battalion, Pravda Sektor etc. se întrec în atrocități comise împotriva populației rusofone, Rusia e obligată să intervină și e revoltător că a permis să se ajungă aici. 

Aceste bande susțin ca unică misiune uciderea cu sadism a "tuturor" negrilor, evreilor și rușilor, deci sunt atât de nebuni încât vor ca ei, dintr-o țară de căcat, să extermine peste 60% din populația planetei... Promisiunea unui război total etern, ca și Islamul. 

Probabil că se ajunge la declarația plină de trufie a lui Klaus Schwab, WEF Conference, May 2022, Davos: “We have the Means to Improve the State of the World.” 

  • Like 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Nene, nu a fost vorba de a băga Ucraina în NATO, tocmai din motivele pe care le-ai expus: Donbas și Crimeea. Ce NATO s-ar încurca cu așa ceva? Avem și noi un pic de logică? Deși, nu are dreptul nimeni să o interzică unui stat suveran. 

Și mai ușor cu "voi sunteți nebuni" și cu sângele celor morți ps noi, că nu am intrat noi în război și nu am tras noi vreun glonț și nici nu ascultă Putin ori Zelenski de ce zicem noi, umanistule care ești tu umanist, speriat că se scumpesc gazele și benzina! 

P.S. Am rugămintea de scrie mai inteligibil. 

Acum 49 minute, Pagubitul a spus:

Cât timp grupările de bolnavi mintal susținuți de USA de tipul Azov, Tornado Battalion, Pravda Sektor etc. se întrec în atrocități comise împotriva populației rusofone, Rusia e obligată să intervină și e revoltător că a permis să se ajungă aici. 

Aceste bande susțin ca unică misiune uciderea cu sadism a "tuturor" negrilor, evreilor și rușilor, deci sunt atât de nebuni încât vor ca ei, dintr-o țară de căcat, să extermine peste 60% din populația planetei... Promisiunea unui război total etern, ca și Islamul. 

Probabil că se ajunge la declarația plină de trufie a lui Klaus Schwab, WEF Conference, May 2022, Davos: “We have the Means to Improve the State of the World.” 

Taratatatataaaaaa!😂

  • Like 2
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști

NATO este în război cu Rusia și NATO  a creat grupările de criminali care au dat lovitura de stat din Ucraina, arborând în parlamentul ucrainian steagurile USA, UK și pe cel al Franței, alături de simboluri SS și ale KKK (un melanj delirant). 

Ucraina a atacat pe linia de contact cu Donbass în 16 feb., Rusia a răspuns pe 24. Deci Ucraina aservită SUA a provocat războiul în repetate rânduri, începând din administrația Obama. 

Europa trebuie să se elibereze de sub ocupația SUA și WEF. 

Dacă populația nu răstoarnă guvernele antinationale ca Macron, Ciucă "al nostru" și  toți sclavii școlii Young Global Leaders, cu orice preț, vom ajunge la comunism de tip chinez, cu cetățenie pe puncte de bună purtare și panglicari ca picon la orice colț, scandând lozinci înălțătoare. 

  • Like 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
1 oră în urmă, Pagubitul a spus:

Cât timp grupările de bolnavi mintal susținuți de USA de tipul Azov, Tornado Battalion, Pravda Sektor etc. se întrec în atrocități comise împotriva populației rusofone, Rusia e obligată să intervină și e revoltător că a permis să se ajungă aici. 

Aceste bande susțin ca unică misiune uciderea cu sadism a "tuturor" negrilor, evreilor și rușilor, deci sunt atât de nebuni încât vor ca ei, dintr-o țară de căcat, să extermine peste 60% din populația planetei... Promisiunea unui război total etern, ca și Islamul. 

Probabil că se ajunge la declarația plină de trufie a lui Klaus Schwab, WEF Conference, May 2022, Davos: “We have the Means to Improve the State of the World.” 

De Schwab asta zici, ma?

 

  • Haha 1
Link spre comentariu
  • Oras:Unde pot
  • Oras:Unde pot
Acum 5 ore, Pagubitul a spus:

NATO este în război cu Rusia și NATO  a creat grupările de criminali care au dat lovitura de stat din Ucraina, arborând în parlamentul ucrainian steagurile USA, UK și pe cel al Franței, alături de simboluri SS și ale KKK (un melanj delirant). 

Ucraina a atacat pe linia de contact cu Donbass în 16 feb., Rusia a răspuns pe 24. Deci Ucraina aservită SUA a provocat războiul în repetate rânduri, începând din administrația Obama. 

Europa trebuie să se elibereze de sub ocupația SUA și WEF. 

Dacă populația nu răstoarnă guvernele antinationale ca Macron, Ciucă "al nostru" și  toți sclavii școlii Young Global Leaders, cu orice preț, vom ajunge la comunism de tip chinez, cu cetățenie pe puncte de bună purtare și panglicari ca picon la orice colț, scandând lozinci înălțătoare. 

A fost azi la ctna sa imi iau o crema de maini . Am vazut reclama la multe feluri de pastile. Sunt sigur ca ai gasi ceva potrivit pentru tine , numai sa le iei.

  • Haha 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști
Acum 3 minute, PaybackTime a spus:

A fost azi la ctna sa imi iau o crema de maini . Am vazut reclama la multe feluri de pastile. Sunt sigur ca ai gasi ceva potrivit pentru tine , numai sa le iei.

Sunt sigur că tu, picon mîșkin și jaycee puteți juca hora unirii pe discursul lui Klaus Schwab. Doar sunteți vaxcinați. 

Asta nu schimbă cu nimic realitatea că ucrainienii cu delir nazist vând 90% din armele primite, trag de ce rămâne ca niște maimuțe turbate și nu fac decât să terorizează, jefuiască și masacreze populația civilă neprotejată, la fel ca și ISIS, de unde vin o parte din cadrele lor de conducere.

 

  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Unde pot
  • Oras:Unde pot

Incep sa inteleg cam ce fel de afectiune psihica ii determina pe unii sa vada in Rusia o victima in acest razboi. Sau cel putin un stat care a urmat o cale justa.  Problema se stie , teama lui Putin ca , odata cu apropierea de NATO si UE , Ucraina ar fi indraznit sa isi exploateze porpriile zacaminte de gaze , in special pe cele din Donbas si , nu numai ca nu ar mai fi fost un cleint pentru Rusia , ar mai fi ajuns sa concureze exporturile Rusiei in UE. Intreaga economie a bolsevicilor se bazeaza pe exporturile de gaze , titei , curent si diverse materii prime.  Incompetenta a fost promovata si la ei  exact ca in Romania , in cerecetare nu s-a mai investit deloc , inavatamantul este neglijat , viitorul imediat al Rusiei depind de acele exporturi , iar Ucraina reprezenta o amenintare pentru ele. Bine , daca stiau bolsevicii ce ii asteapta , nu ar fi intrat ca postii pana la Kiev , ar fi incercat sa ocupe doar un spatiu de la DOnabs pana la Odesa , tentativa de a cuceri Kievul i-a costat prea mult. Iar acum Hiamarsurile si incompetenta generalilor bolsevici pun Rusia intr-o situatie dificila. 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști
Acum 1 minut, PaybackTime a spus:

Incep sa inteleg cam ce fel de afectiune psihica ii determina pe unii sa vada in Rusia o victima in acest razboi. Sau cel putin un stat care a urmat o cale justa.  Problema se stie , teama lui Putin ca , odata cu apropierea de NATO si UE , Ucraina ar fi indraznit sa isi exploateze porpriile zacaminte de gaze , in special pe cele din Donbas si , nu numai ca nu ar mai fi fost un cleint pentru Rusia , ar mai fi ajuns sa concureze exporturile Rusiei in UE. Intreaga economie a bolsevicilor se bazeaza pe exporturile de gaze , titei , curent si diverse materii prime.  Incompetenta a fost promovata si la ei  exact ca in Romania , in cerecetare nu s-a mai investit deloc , inavatamantul este neglijat , viitorul imediat al Rusiei depind de acele exporturi , iar Ucraina reprezenta o amenintare pentru ele. Bine , daca stiau bolsevicii ce ii asteapta , nu ar fi intrat ca postii pana la Kiev , ar fi incercat sa ocupe doar un spatiu de la DOnabs pana la Odesa , tentativa de a cuceri Kievul i-a costat prea mult. Iar acum Hiamarsurile si incompetenta generalilor bolsevici pun Rusia intr-o situatie dificila. 

Dovadă că habar nu ai de tactică și strategie și doar regurgitezi propaganda NATO. Vezi că s-au mai sucit și ăștia. 

DE CE AR PERMITE RUSIA CA POPULAȚIA RUSOFONĂ SĂ FIE EXTERMINATĂ CU SADISM? 

Ucraina nu exploata nimic, FIRMELE ANERICANE exploatau, așa cum nici România nu beneficiază de resursele de pe acest teritoriu. 

 

  • Like 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Unde pot
  • Oras:Unde pot
Acum 6 minute, Pagubitul a spus:

Sunt sigur că tu, picon mîșkin și jaycee puteți juca hora unirii pe discursul lui Klaus Schwab. Doar sunteți vaxcinați. 

Asta nu schimbă cu nimic realitatea că ucrainienii cu delir nazist vând 90% din armele primite, trag de ce rămâne ca niște maimuțe turbate și nu fac decât să terorizează, jefuiască și masacreze populația civilă neprotejată, la fel ca și ISIS, de unde vin o parte din cadrele lor de conducere.

 

delirul asta era specific febrei tifoide. Nu resuesc sa identific nici cu ajutorul Google o alta cauza. 

 

  • Haha 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Unde pot
  • Oras:Unde pot
Acum 2 minute, Pagubitul a spus:

Dovadă că habar nu ai de tactică și strategie și doar regurgitezi propaganda NATO. Vezi că s-au mai sucit și ăștia. 

DE CE AR PERMITE RUSIA CA POPULAȚIA RUSOFONĂ SĂ FIE EXTERMINATĂ CU SADISM? 

Ucraina nu exploata nimic, FIRMELE ANERICANE exploatau, așa cum nici România nu beneficiază de resursele de pe acest teritoriu. 

 

Pe langa rahat , tu ingurgitezi si propaganda bolsevica. La fel de urat mirositaore ca rahatul dar cu un plus de efecte psihotice. 

  • Like 2
  • Mersi 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Unde pot
  • Oras:Unde pot

Rusii care au calcat in picioare toate natiile din jur de cate ori au avut chef , s-au plans ca vezi-doamne , ucrainienii i-ar fi asuprit pe rusii din Donbas. O scuza foarte penibila. Americanii spuneau din toamna ca rusii vor ataca dar ei sunt cei rai si mincinosi iar rusii care au mintit continuu sunt cei cu dreptatea si cu adevarul. Au ucis civili si au bombardat mii de obiective civile dar acum se gaseste cate un drogat sa spuna ca ucrainienii sunt cei care masacreaza populatia rusa din Donbas. Foarte interesant.

  • Like 1
  • Mersi 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
1 oră în urmă, PaybackTime a spus:

Rusii care au calcat in picioare toate natiile din jur de cate ori au avut chef , s-au plans ca vezi-doamne , ucrainienii i-ar fi asuprit pe rusii din Donbas. O scuza foarte penibila. Americanii spuneau din toamna ca rusii vor ataca dar ei sunt cei rai si mincinosi iar rusii care au mintit continuu sunt cei cu dreptatea si cu adevarul. Au ucis civili si au bombardat mii de obiective civile dar acum se gaseste cate un drogat sa spuna ca ucrainienii sunt cei care masacreaza populatia rusa din Donbas. Foarte interesant.

Teo făcut ma-ta ucrainian de la porti atâta grija ? Intreb doar sa știm.

  • Minus 1
Link spre comentariu

  • Oras:Ping 3 Ms
  • Oras:Ping 3 Ms
18 hours ago, picon said:

Crede-mă că sunt mult mai informat decât tine și o fac din surse diferite. Am decența și inteligența de a le citi și pe cele care nu concordă cu ceea-ce gândesc eu. Plus că știu suficient de multă istorie pentru a înțelege prezentul. Tu, ca mulți cei ca tine, căutați să vă manifestați nemuțumirea pentru disconfortul provocat mai întâi de pandemie, apoi de acest război și vă  justificați poziția anti-mainstreem prin teorii conspiraționiste și aberații propagandistice emise de entități intetesate, făcând mult rău. Fără să vrei, te-ai dat de gol când ai spus de frig și foamete. Care oricum, nu vor fi așa cum profețesc vuvuzelele putiniste.  Plus că e interesant așa, să fii antisistem, un soi de rebel fără cauză, în comparație cu restul, cei mulți. 

Spui de documentare franceze/occidentale, de parcă nu au și ăia tâmpiții sau cumparații lor. 

Nimeni nu spune că ucrainienii sunt niște sfinți, nimeni nu e sfânt, niciun popor și am dat câteva exemple când nici noi, în puținele ocazii când am putut. Dar nu există comparație între ce au făcut sau s-a presupus că au făcut ucrainienii cu ce fac rușii acum. 14.000 de morți? Poate de ambele părți și nici atunci. Când Ucraina, în majoritatea ei a vrut să meargă spre Vest, rusofonii asmuțiți, înarmați și încadrați cu cadre militare din Rusia au declanșat conflictul înarmat. Oricum, era o chestie planificată. Vrei să accepți sau nu, ăsta e adevărul. Dar deh, când se scumpesc gazele, benzina și celelalte, nu mai contează adevărul și omenia!

Spuneam mai sus că un există sfinți, există doar amploarea, nivelul de rău, prin comparație. În al Doilea Război Mondial, au fost peste 2.000.000 de nemțoaice violate de ruși, poate ceva mai multe. Nu că nu au fost condamnări pentru nemernicia asta, dar violatorii chiar au fost încurajați de superiori. Au fost și vreo 209 de cazuri comise de americani, poate ceva mai multe, dar au fost judecați, condamnați și unii chiar executați. Cam asta e deosebirea care se poate vedea și in acest război. Sau îl numești și tu "operațiune militară specială "?

P.S. Faptul că spui că minusurile înseamnă că nu mă port civilizat, spune multe. Te doare minusurilii, este?😂 Hai, că nu îți mai dau! 

P.P.S. Ce facem cu scrierea? Om cu 2 facultăți să scrie așa ...

 
 
 
S-a umplut nimfo de măscărici chibițari de goagăl, de politologi și profesori de istorie europeană. Asta nu oriunde, taman la DG, pe un sit de curve...  :(
 
Ce școli înalte o fi absolvit boul bălții rusofil, când el nu e în stare să enunțe nicio idee sau frază coerent, cu punct și virgulă, de zici că este unul din scribalăii ăia retardați folosiți la redactare în traducerea Bibliei, datorită cărora interpretează și după 2 milenii popii halucinând de CO2 și tămâie prin biserici și se închină prostimea la Romanul Pulii jidănesc, pricepând fiecare din Biblie ce vrea, după bunu-i plac...?
Nu are de lins Gilletul de răni după ultima auto-felație? Sau ce păcatele mele îl aduce la DG să mănânce căcat cinic și sumbru despre Ucraina?
 
Să se ducă în plm la Kremlin cu jalba-n proțap după tezaur și Basarabia, dacă are cojones.
 
Dacă nu, mucles despre Zelensky, habar n-are ce e acum acolo citind doar presa ce presează rahat. După WWII am ieșit nu doar șifonați, cireașa de pe tort e că am scăpat cu greu și de rușii cuibăriți la Miorița, asemenea romanilor "uitați" de Traian in satul ce-l face Mr Gilette cu brio de rahat...
  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...